Nowiny

Komunikaty prasowe | 23.02.2023
Grupa Top Farms - podsumowanie roku 2022
O tym, co wydarzyło się w Grupie Top Farms w 2022 roku moglibyśmy opowiadać godzinami. Dziś chcielibyśmy przedstawić podsumowanie tego, co udało nam się osiągnąć w tamtym okresie.

Grupa Top Farms – podsumowanie 2022 roku

Jednym z największych wyzwań w 2022 roku był proces rebrandingu marki Top Farms, w efekcie którego powstało nowe logo Grupy Top Farms i logo poszczególnych spółek wchodzących w jej skład, a także opracowano nową strategię komunikacji. W marcu powitaliśmy Krzysztofa Gawęckiego, który dołączył do Grupy Top Farms jako Wiceprezes Zarządu Top Farms Sp. z o.o. oraz Dyrektor Operacyjny Grupy SIL. Ogromną wagę przykładaliśmy do naszej obecności na konferencjach, kongresach i innych wydarzeniach z branży rolniczej a z nagród, które zdobyliśmy, jesteśmy bardzo dumni. Zorganizowaliśmy Dni Pola na Opolszczyźnie oraz Święto Plonów w Top Farms Głubczyce i na terenie naszych wielkopolskich spółek. Warto również wspomnieć, że pisali o nas artykuły i wzięliśmy udział w nagraniach do telewizji. Rok 2022 to także prace modernizacyjne oraz inwestycje w infrastrukturę i nowy sprzęt. Przeprowadziliśmy kilka akcji dla naszych pracowników, w tym z początkiem roku rozpoczęliśmy projekt "Rok dbałości o zdrowie". Nasze spółki udzieliły wsparcia wielu organizacjom, szkołom, ośrodkom i jednostkom OSP oraz brały udział w akcjach charytatywnych. Były również sponsorami licznych wydarzeń. Dodatkowo prowadziły szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Zeszły rok był również wyjątkowo trudny ze względu na tragedię naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Grupa Top Farms nie mogła przejść obok tej sytuacji obojętnie, dlatego podjęliśmy działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy.

Rebranding marki Top Farms

W procesie rebrandingu marki Top Farms, powstało nie tylko nowe logo Top Farms Group ale również adaptacji uległy logo poszczególnych spółek. Do komunikacji wizualnej weszła także nowa paleta kolorów.

W lipcu zeszłego roku został powołany Zespół ds. Rebrandingu, w skład którego weszli przedstawiciele wszystkich naszych spółek. Opracowano nowe elementy graficzne i strategię komunikacji oraz wdrożono projekt nowej witryny internetowej. Powstał również claim naszej marki: Z miłości do ziemi, z szacunku do ludzi.

Pierwsza połowa 2023 roku będzie okresem dalszego wdrażania nowej komunikacji wizualnej we wszystkich kanałach.

Krzysztof Gawęcki nowym Wiceprezesem Zarządu Top Farms Sp. z o.o. i Dyrektorem Operacyjnym Grupy SIL

W marcu 2022 roku, Krzysztof Gawęcki został powołany nowym Wiceprezesem Zarządu Top Farms Sp. z o.o. i Dyrektorem Operacyjnym Grupy SIL. Jest odpowiedzialny za rozwój oraz wyniki Grupy, poprzez wdrażanie strategii oraz kontrolę działań operacyjnych. Koordynuje działania mające na celu ekspansję całej Grupy w tym. m.in. pozyskiwanie nowych gruntów oraz inicjowanie kierunków i możliwości rozwoju. Nadzoruje strategiczne dla Grupy inwestycje oraz wdrażanie zadań w taki sposób, aby Grupa osiągnęła założone cele i standardy w zakresie wyników finansowych, jakości, kultury oraz prawa.

Grupa Top Farms na 8 EKMA (8 Europejskim Kongresie Menadżerów Agrobiznesu)

16 listopada przedstawiciele Grupy Top Farms wzięli udział w 8 Europejskim Kongresie Menadżerów Agrobiznesu, który miał miejsce na terenie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. W trakcie wydarzenia odbyło się pięć paneli dyskusyjnych, w czasie których eksperci rozmawiali o tym dokąd zmierza polskie rolnictwo. Debaty oscylowały wokół takich tematów jak opłacalność produkcji rolnej, innowacje przyjazne środowisku, wspólna polityka rolna oraz współpraca międzynarodowa. Podjęte zostały, między innymi, kwestie rolnictwa regeneratywnego, biologizacji, mechanizacji produkcji rolnej i cyfryzacji rolnictwa. Organizatorami kongresu byli Związek Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Polska Federacja Rolna. Grupa Top Farms była jednym ze sponsorów strategicznych wydarzenia. 

Podczas 8 EKMA Grupę Top Farms reprezentowali:

  • Tomasz Zdziebkowski, CEO Grupy SIL, Prezes Zarządu Top Farms Sp. z o.o. i Przewodniczący Rady Polskiej Federacji Rolnej (debata II - „Społeczeństwo, środowisko, zysk rolnika w kontekście zrównoważonego rozwoju rolnictwa i sektora spożywczego")
  • Katarzyna Jórga, Członek Zarządu spółki FarmTech (debata III - „Rolnictwo regeneratywne - dobre praktyki, nowoczesne technologie”)

Wierzymy, że tworzenie takich przestrzeni do rozmów o przyszłości polskiego rolnictwa jest nadzwyczaj ważne, dlatego cieszymy się, że mogliśmy zabrać głos w niezwykle ciekawych debatach wraz z przedstawicielami nauki, rolnictwa, biznesu oraz polityki.

Grupa Top Farms partnerem głównym Poznańskiego Kongresu Gospodarczego

20 i 21 października, w stolicy Wielkopolski odbył się Poznański Kongres Gospodarczy 2022, którego partnerem głównym była Grupa Top Farms. Wydarzenie zorganizował Instytut Poznański. Kongres był miejscem dyskusji o społeczeństwie, gospodarce i przedsiębiorczości. Oprócz tego stanowił okazję do prezentacji osiągnięć oraz wymiany poglądów, wiedzy i doświadczeń. Powstał, aby wykorzystać potencjał Wielkopolski dla rozwoju całego kraju.

Pierwszego dnia Krzysztof Gawęcki wziął udział w jednym z paneli dyskusyjnych: „Nowoczesne rolnictwo, nowoczesna ekologia, nowoczesna Wielkopolska”. Podczas panelu mówiono o rolnictwie regeneratywnym, wraz z technologiami rolnictwa precyzyjnego, jako odpowiedzi na potrzeby związane z bezpieczeństwem żywnościowym oraz zmniejszeniem negatywnego oddziaływania rolnictwa na środowisko, w kontekście łagodzenia zmian klimatycznych. W toku debaty, próbowano znaleźć odpowiedzi na pytania jak zapewnić efektywność produkcji, jednocześnie dbając o jej neutralny wpływ na środowisko oraz jak wprowadzać nowe technologie w rolnictwie.

W drugim dniu kongresu Katarzyna Jórga wzięła udział w debacie pt. „Innowacje solą gospodarki. Jak rozwijać konkurencyjność (Wielko)polskiego biznesu?”. Panel poruszał bardzo istotne kwestie dotyczące rozwijania zdolności Polaków do tworzenia przełomowych rozwiązań, a nie tylko ich adaptacji. Dyskutowano między innymi na temat tego, jakie wyzwania i przeszkody musimy pokonać w pierwszej kolejności i jakiego wsparcia potrzebuje polski rynek, aby rozwinąć swoją konkurencyjność.

Grupa Top Farms na Dniu Przedsiębiorcy Polskiej Izby Biznesu


7 listopada przedstawiciele Grupy Top Farms wzięli udział w wydarzeniu Dzień Przedsiębiorcy Polskiej Izby Biznesu, które odbyło się w poznańskim Hotelu Altus. Partnerem tego spotkania o charakterze konferencyjno-targowym był Bank Gospodarstwa Krajowego. Miało ono służyć przekazywaniu przedsiębiorcom profesjonalnej wiedzy dotyczącej możliwości wsparcia rozwoju ich firm, budowaniu relacji między członkami Izby i nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych.

Specjaliści z BGK odpowiadali za część konferencyjną wydarzenia. Część targową rozpoczęło przemówienie Tomasza Zdziebkowskiego, który jest również przewodniczącym Rady Polskiej Izby Biznesu. Grupę Top Farms reprezentował także Paweł Kaczmarek, Prezes Zarządów spółek Jagrol i Top Farms Wielkopolska. W części targowej uczestnicy mogli odwiedzić nasze stoisko.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu, mając okazję do nawiązania wielu wartościowych kontaktów. Nie możemy się już doczekać tegorocznej edycji.

Top Gen na XXVIII Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych

Wydarzenie to odbyło się w ostatni weekend czerwca w Szepietowie i przyciągnęło spore rzesze zwiedzających. Swoje stoisko przygotowała również należąca do Grupy Top Farms spółka Top Gen, co stworzyło okazję do spotkań i rozmów z hodowcami. Miło wspominamy to wydarzenie, tym bardziej, że kilka zwycięskich tytułów wywalczyły córki buhajów z oferty Top Gen m.in. ULMA-9 - córka buhaja MOOVIN RC, która zdobyła tytuł wiceczempiona wystawy.

Jałówki z Top Farms Głubczyce na Śląskiej Wystawie Bydła Hodowlanego w ramach Opolagra 2022

W dniach 10-12 czerwca w Kamieniu Śląskim wystartowała, po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią Covid-19, największa na południu Polski wystawa branży rolniczej Opolagra 2022. Na 45 ha powierzchni wystawienniczej mieliśmy okazję oglądać kompleksowy program techniki rolniczej, profesjonalne prezentacje maszyn rolniczych oraz Śląską Wystawę Bydła Hodowlanego wraz z aukcją. W ramach wystawy, na ringu zaprezentowało się ponad 100 sztuk bydła z Opolszczyzny oraz Śląska. Top Farms Głubczyce wystawiło w konkursie swoje najlepsze zwierzęta. Były to cztery jałówki hodowlane, które zaprezentowano w dwóch kategoriach wiekowych. Mistrzostwa nie udało się zdobyć, jednak była to świetna okazja do analizy dokonań innych hodowców oraz integrację zespołu zootechnicznego. Już nie możemy się doczekać tegorocznej edycji.

Październikowe niedziele z SOGO

Październik w dziale SOGO rozpoczął się bardzo intensywnie, od akcji promocyjnej marki wśród lokalnej społeczności na wydarzeniach kulturowych oraz sprzedaży soków jabłkowych z pierwszej produkcji z tegorocznych zbiorów.

W niedzielę 2 października firma wzięła udział w kolejnej edycji wydarzenia "Dzień Korbola", zorganizowanej przez Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie. Stoisko z sokami i produktami SOGO oraz jabłkami z sadu w Głuchowie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Klienci chętnie degustowali produkty marki i przystępowali do zakupu.

W kolejną niedzielę, 9 października, firma uczestniczyła w imprezie plenerowej "Poznańska Pyra" zorganizowanej przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Ludzie dopisali a zainteresowanie stoiskiem było ogromne. Miłośnicy rolnictwa chętnie dopytywali o tajniki tłoczenia soków SOGO oraz o uprawę i zbiory jabłek. Doceniali smak oraz naturalność produktów, chwaląc je za wysoką jakość.

Obie akcje promocyjne okazały się strzałem w dziesiątkę a nasza firma SOGO nie zamierza zwalniać tempa.

Tomasz Zdziebkowski i Top Farms Sp. z o.o laureatami Orłów Wprost 2022 województwa wielkopolskiego

Uroczystość rozdania nagród Orły Wprost odbyła się w poznańskim hotelu Sheraton. Wyróżnienia te przyznawane są przez redakcję tygodnika „Wprost” firmom, samorządom, wybitnym osobowościom regionu oraz przedstawicielom nauki, medycyny i działaczom społecznym.

Nagrodę specjalną Orzeł Wprost w kategorii Działalność Społeczna otrzymał Tomasz Zdziebkowski, przedsiębiorca i menedżer, CEO Grupy SIL, Prezes Zarządu Top Farms Sp. z o.o. oraz przewodniczący Rady Polskiej Izby Biznesu – Wielkopolskiej Izby Gospodarczej. Tomasz Zdziebkowski jest znanym społecznikiem i kreatorem wielu przedsięwzięć, m.in. tworzonych z myślą o osobach niepełnosprawnych, czy rodzinach wymagających wsparcia. W swoim komentarzu podkreślił, że ta wspaniała statuetka należy się wszystkim osobom skupionym w Izbie Gospodarczej i reprezentującym różne branże. Dodał również, że celem powołania Izby było m.in. poświęcenie się działaniom społecznym, ale także, uczenie się od siebie wzajemnie pozytywnego postrzegania otaczającej rzeczywistości. Na koniec dodał, że aktywność realizowana jest w różnych sekcjach, z dużym naciskiem na rozwój osobisty i propagowanie patriotyzmu lokalnego.

Podczas gali, Tomasz Zdziebkowski odebrał również nagrodę specjalną Orzeł Wprost za szczególny wkład w rozwój polskiego rolnictwa, która przypadła Top Farms Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Prezes skomentował jej przyznanie następującymi słowami:

"Nasza firma, stworzona przez kilku pasjonatów, istnieje już ponad 25 lat. Liczą się więc ludzie, dodatkowo dużo intuicji w zarządzaniu i innowacyjna struktura horyzontalna. To wszystko się udało zgrać w wielowymiarowym i wielosegmentowym przedsiębiorstwie. Dziś najważniejszym zagadnieniem jest bezpieczeństwo żywności, m.in. poświęcanie uwagi badaniom gleby, by była najlepszej jakości, oraz wprowadzanie do produkcji najnowszych technologii np. przerabianie wielu informacji przez systemy informatyczne albo wykorzystywanie dronów czy satelitów w sprawdzaniu upraw. Ostatecznie najważniejsza będzie zdrowa żywność."

Top Farms Głubczyce laureatem konkursu „Diamenty OPZZ”

W marcu 2022 roku, Spółka Top Farms Głubczyce została wyróżniona w konkursie „Diamenty OPZZ” zorganizowanym przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, otrzymując nagrodę za rok 2021 w kategorii: najlepszy pracodawca, u którego działa organizacja członkowska OPZZ. W konkursie tym pracodawcy są nagradzani za poszanowanie zasad dialogu społecznego i współpracę z organizacjami związkowymi. W imieniu Zarządu spółki, „Diament OPZZ” odebrał Prezes Łukasz Krechowiecki. Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Andrzej Radzikowski wręczając nagrodę, zaznaczył wagę dialogu społecznego w przedsiębiorstwie. Podkreślił, że wzajemne zrozumienie, szacunek i partnerstwo tworzą lepszą atmosferę w pracy, a to przekłada się na jakość produkcji i korzystne wyniki finansowe.

Spółka Książ-Rol wyróżniona Gazelą Biznesu 2022

Należąca do Grupy Top Farms spółka Książ-Rol została w 2022 roku wyróżniona "Gazelą Biznesu", z czego jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy. Z tej okazji w Pulsie Biznesu ukazał się również artykuł przybliżający zarówno samego laureata nagrody jak i całą Grupę.

Książ-Rol to najmłodsza spółka w rodzinie Top Farms, która stała się częścią struktury Grupy w 2017 roku. Paweł Kaczmarek, z którym przeprowadzono wywiad, podkreślił, że Książ-Rol po włączeniu do Grupy zyskał dostęp do wszystkich technologii i know-how w zakresie upraw i hodowli, metod zarządzania organizacją itd. Dzięki temu firma stała się jedną z najdynamiczniej rosnących spółek rolniczych w Polsce. Dodał również, że Książ-Rol dysponuje gruntami o najsłabszej klasie bonitacyjnej w całej Grupie Top Farms, a na tego rodzaju glebach najlepiej widać skuteczność stosowanych przez firmę metod rolnictwa regeneratywnego.

Dni Pola w Top Farms Głubczyce

Dni Pola Top Farms w Głubczycach odbyły się 15 czerwca w punkcie handlowym w miejscowości Bogdanowice-Kolonia. Na spotkanie przybyło około 70 zainteresowanych rolników. Gościom zaprezentowano poletka doświadczalne pszenicy ozimej oraz jęczmienia ozimego. Prezentowane odmiany były omówione m.in. przez przedstawiciela Top Farms Agro – Piotra Wójcika. Po zwiedzaniu ekspozycji odbyły się dwie prelekcje, w tym Kacpra Łaty z naszej spółki FarmTech, który omówił temat nowoczesnych technologii w uprawach. Na placu wystawione były maszyny gospodarcze, które cieszyły się dużym zainteresowaniem przybyłych gości.

Dożynki Top Farms 2022

Dożynki to uroczystość o wieloletniej tradycji. Są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wdzięczność za jego codzienne zmagania.

Zeszłoroczne święto plonów Top Farms Głubczyce odbyło się 27 sierpnia w miejscowości Dzbańce-Osiedle. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się dziękczynną Mszą Świętą. Następnie, na boisku sportowym, odbyła się część oficjalna czyli powitanie uczestników, podziękowania i przekazanie chleba na ręce Zarządu spółki. Wszyscy uczestnicy mogli liczyć na liczne atrakcje - dla starszych konkursy i zabawa taneczna a dla najmłodszych dmuchańce-skakańce, pokaz baniek mydlanych, malowanie buziek, modelowanie zwierzątek z balonów, brokatowe tatuaże i wiele innych. W trakcie dożynek, po raz kolejny, miała miejsce licytacja obrazów namalowanych przez podopiecznych Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych TACY SAMI. Należy również podkreślić, że mieszkańcy zadbali o przepiękny wystrój wioski.

Dożynki wielkopolskich spółek Grupy Top Farms odbyły się 3 września w miejscowości Gogolewo koło Książa Wielkopolskiego. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni pracownicy wraz z rodzinami, przedstawiciele firm współpracujących oraz przedstawiciele Zarządów. Tradycyjnie, Święto Plonów rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gogolewie. Następnie korowód przeszedł do Dworu Gogolewo, gdzie zostały przekazane plony i nastąpiła część oficjalna, podczas której podsumowano inwestycje takie jak budowa nowoczesnego magazynu do przechowywania ziemniaków oraz innych warzyw w Pierzchnie, reaktywacja fermy bydła mlecznego w Łęce Wielkiej, robotyzacja udoju w Szczodrzykowie. Po części oficjalnej przyszła pora na poczęstunek i wspólną zabawę.

Spółka Jagrol w programie TVP3 "Poza miastem"

W zeszłym roku przedstawiciele spółki Jagrol wzięli udział w nagraniach dla TVP3 do programu "Poza miastem". Cały program poświęcony był temu, jak wygląda dzień pracy na roli w gospodarstwie Jagrol. Firma jest bardzo otwarta na udział w projektach typu filmy, artykuły czy wycieczki związane z prezentowaniem pracy rolnika. Spółka przykłada ogromną wagę do propagowania zawodu rolnika jako tradycjonalistycznie wykonywanego zawodu w Polsce. Dlatego firma nie kryła zadowolenia z możliwości zaprezentowania się w programie, który przedstawiał wizerunek pracy w gospodarstwie, zwłaszcza że ilość informacji do przekazania była ogromna.

Prace modernizacyjne i inwestycje w Grupie Top Farms w 2022 roku

Do najważniejszych prac modernizacyjnych i inwestycji w spółkach wchodzących w skład Grupy Top Farms w 2022 roku należały:

  • uruchomienie nowoczesnej przechowalni ziemniaków w Pierzchnie w ramach infrastruktury spółki Jagrol
  • reaktywacja fermy w Łęce Wielkiej w Top Farms Wielkopolska
  • rozpoczęcie pod koniec grudnia modernizacji wypajalni na fermie krów w Starym Gołębinie w Top Farms Wielkopolska
  • kontynuacja i zakończenie w lipcu procesu automatyzacji doju na fermie krów w Szczodrzykowie w Jagrol, w ramach którego w zeszłym roku zamontowano kolejne 6 robotów udojowych
  • wymiana i podwyższenie dachów na oborach w Jagrol

Grupa Top Farms - inwestycje w maszyny polowe i nie tylko

Nowy sezon tradycyjnie obfituje w propozycje nowych maszyn i urządzeń podnoszących efektywność i jakość prac polowych. W 2022 roku Grupa Top Farms zainwestowała między innymi w zakup takiego sprzętu jak:

  • opryskiwacz samojezdny Amazone Pantera 4504 w Jagrol, z systemem automatycznego prowadzenia wraz z terminalem obsługowym od firmy John Deere
  • rozsiewacz Amazone ZG-TS o pojemności 10 000 litrów w Top Farms Głubczyce, z systemem siewu granicznego AUTO TS i automatycznym przełączaniem sekcji szerokości GPS-Switch z 128 sekcjami dla precyzyjnego wysiewu nawozu
  • wyposażony w talerze agregat uprawowy Vaderstad Carrier XL625 w Top Farms Głubczyce przeznaczony do prowadzenia z dużą prędkością pierwszych zabiegów uprawowych po zbiorach oraz przygotowania łoża siewnego
  • ciągnik John Deere 9RX 640 z 6-cio cylindrowym silnikiem o pojemności 15,0 l w Top Farms Głubczyce, który będzie pracował z największymi narzędziami uprawowymi
  • ciągnik John Deere 6175M w Top Farms Wielkopolska
  • ciągnik John Deere 8310R w Top Farms Wielkopolska
  • pryzmownik Grimme SL 919 w Jagrol
  • quad Polaris Sportsman 570 w Top Farms Wielkopolska o mocy 44 koni mechanicznych z zestawem nawigacji Ag Leader® do tworzenia obrysów pól i innych zadań związanych z rolnictwem precyzyjnym
  • elektroniczny ziemniak Tuberlog Electronic Potato w Jagrol, który identyfikuje miejsca oraz przyczyny obić ziemniaków

Działania z zakresu HR

W Top Farms Głubczyce wprowadziliśmy działania z zakresu prewencji i rehabilitacji pracowników spółki. W 2022 roku odbyły się cztery turnusy, w ramach których 24 pracowników z Top Farms Głubczyce pojechało do Centrum Rehabilitacji Rolników „SASANKA” w Świnoujściu, które oferuje możliwość połączenia wypoczynku z zabiegami leczniczymi, rekreacyjnymi i rehabilitacyjnymi.

Dodatkowo, pracownicy i emeryci Top Farms Głubczyce uczestniczyli w wycieczce do Czeskiej i Saskiej Szwajcarii, czyli Drezno-Karlowe Wary. Do Głubczyc, do obowiązków domowych i pracy powrócili zrelaksowani, radośniejsi, pełni sił witalnych oraz planów na następną wycieczkę, która odbędzie się już w tym roku.

Pod koniec września, ekipa pracowników Top Farms CUW wyruszyła po przygodę do Ośrodka Agroturystycznego "Zacisze", położonego w otoczeniu pięknej przyrody wielkopolskich jezior. W trakcie wyjazdu, nasi pracownicy wzięli udział między innymi w grze terenowej i sprawdzili się na strzelnicy mobilnej. Nie zabrakło również relaksu przy cieple kominkowego ognia.

Akcja - Rok dbałości o zdrowie

Rok 2022 w Grupie Top Farms był "Rokiem dbałości o zdrowie". Dlaczego akurat zdrowie? Zdrowy tryb życia to wszelkie działania, które powinniśmy podejmować, aby chronić organizm przed chorobami i utrzymywać dobre samopoczucie. Zdrowie pracowników jest istotnym kapitałem każdego przedsiębiorstwa. Wpływa na konkurencyjność firmy, atmosferę i morale zespołu.

Początkowo dział HR naszych wielkopolskich spółek uruchomił akcję promowania zrównoważonego stylu życia. W styczniu zachęcaliśmy pracowników do dbania o zdrowe odżywianie dostarczając do zakładów "witaminowe paczki", w których dominowały jabłka, banany i mandarynki. Owoce były świetnym dopełnieniem codziennych posiłków zjadanych w pracy.

W lutym nasi pracownicy mieli okazję porozmawiać z psychologiem. Specjalista zwrócił uwagę na takie kwestie jak radzenie sobie z problemami, odpoczynek, aktywność fizyczna czy zachowanie odpowiednich relacji społecznych. Chętni zapoznali się z narzędziem znanym jako "koło priorytetów". W trosce o bezpieczeństwo w pracy, w następnym etapie projektu, pracownicy przeszli szkolenie z zakresu BHP oraz pierwszej pomocy. Poznali zasady właściwej higieny pracy, a dzięki profesjonalnej prezentacji dwójki ratowników medycznych zaznajomili się z najczęstszymi wypadkami przy pracy oraz mogli zobaczyć, jak wykorzystuje się defibrylator AED. Dla chętnych zorganizowano symulację przeprowadzania RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) na fantomach odpowiadających trzem grupom wiekowym.

W marcu przygotowaliśmy konkurs fotograficzny, w którym zachęcaliśmy pracowników do ćwiczenia kreatywności, otwarcia się na świat i skupienia się na pięknie, które nas otacza. Konkurs składał się z dwóch części tematycznych - "My na co dzień" i "Cztery pory roku, wizerunek człowieka na roli". Tym sposobem konkurs trwał cały rok i okazał się świetną zabawą kreatywną, w której każda dusza mogła się wykazać magicznymi ujęciami ze swojego aparatu, również tego ze smartfona.

W kwietniu ogłosiliśmy konkurs na projekt maskotki firmowej, która miała posłużyć nie tylko jako element reklamowy, ale również spełniać rolę szczególnej atrakcji dla dzieci odwiedzających spółki podczas licznych wycieczek. Zależało nam na tym by, nawiązywała do logotypu, podkreślała tożsamość Grupy a przy tym budziła pozytywne skojarzenia. Zwycięski projekt został nagrodzony podczas pikniku rodzinnego a samą maskotkę zaprezentowano na dożynkach..

W maju odbył się "rajd samochodowy", który miał podkreślić istotę zdrowej rywalizacji. Zgłosiło się 15 drużyn, które dzielnie walczyły o zwycięstwo. Wybrano 8 lokalizacji, do których przypisano zadania do wykonania - zagadki, łamigłówki i testy sprawnościowe. Zadania były zróżnicowane pod względem trudności i dostosowane do wieku zawodników, gdyż wśród uczestników panowała dość duża rozbieżność wiekowa. 

W czerwcu zaproponowaliśmy aż dwie atrakcje. Pierwszą z nich był piknik rodzinny w Głuchowie, skupiający uwagę w szczególności na naszych młodszych podopiecznych. Drugą atrakcją był rajd rowerowy, który finiszował w Gorzelni Turew.

Kolejne miesiące wiązały się z okresem wytężonej pracy. Zwłaszcza lipiec, zazwyczaj najcieplejszy miesiąc w roku, najbardziej kojarzy nam się z wyjątkowo intensywnym okresem. Wtedy to rozpoczynają się żniwa i zbiór wczesnych ziemniaków. Dlatego postanowiliśmy wzmocnić się witaminami. Z pomocą przyszedł nasz dział SOGO oferując sok pomidorowy, smoothie z rokitnika i syrop z kwiatów czarnego bzu.

Sierpień to nie tylko okres wzmożonej aktywności rolniczej. Jest to również miesiąc wakacyjny, dlatego zyskał hasło przewodnie „wycieczka”. Pracownicy podjęli decyzję o organizacji spływu kajakowego, który odbył się w okolicach Śremu i zakończył wspólnym obiadem.

Wrzesień jest miesiącem, który sygnalizuje zakończenie prac polowych i okresu letniego. Punktem kulminacyjnym były dożynki, które są wspaniałą formą podziękowania za zbiory, a jednocześnie największym w roku świętem rolników, jako ukoronowanie ich całorocznej pracy.

Ostatni kwartał roku poświęcony był badaniom i profilaktyce zdrowotnej. Pracownicy mieli okazję poddać się badaniu krwi oraz RTG płuc. Dodatkowo, wielkopolskie spółki Grupy Top Farms odwiedzili fizjoterapeuci, którzy zaprezentowali pracownikom cykl warsztatów ergonomicznych. Program warsztatów został dobrany indywidualnie, uwzględniając różną specyfikę pracy poszczególnych grup zawodowych i obejmował wszystkie placówki Grupy Top Farms na terenie spółek w Wielkopolsce.

Grupa Top Farms wspiera i sponsoruje

Wsparliśmy między innymi:

Byliśmy również Darczyńcą Szlachetnej Paczki.

Sponsorowaliśmy między innymi takie wydarzenia jak:

  • Zawody Skokowe w Stajni na Warszawskiej w Głubczycach
  • Gala finałowa VII edycji konkursu ekologicznego „Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom” - Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Grobnikach Stowarzyszenie Inicjatywa
  • Krajowy Turniej Młodzików, Młodzików Młodszych, Żakow oraz Żaków Młodszych w Głubczycach
  • Międzynarodowe zawody karate (Polskiego Związku Sportowego Polskiej Unii Karate WKF) w Hali Sportowej Technika Głubczyce organizowane przez Ludowy Zespół Sportowy Karate-Do Głubczyce
  • Festyn rodzinny w SP2 w Środzie Wielkopolskiej
  • Halowy Turniej Piłki Nożnej "Ferie z AS-em" rocznika 2012 w Hali Sportowej Herkules w Czempiniu
  • Zabawa Karnawałowa w Szkołe Podstawowej w Manieczkach - nagroda główna
  • ChampionMan Duathlon Czempiń

Działalność edukacyjna Grupy Top Farms

Rok 2022 w Grupie Top Farms to również liczne akcje o charakterze edukacyjnym. Warto wspomnieć chociaż o kilku z nich.

9 kwietnia stoisko Jagrol zagościło w pracowni rolniczej Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej w ramach dni otwartych. W trakcie wydarzenia młodzi ludzie mieli okazję poznać bliżej kierunki kształcenia i upewnić się w wyborze odpowiedniej drogi zawodowej dla siebie. Na dni otwarte przygotowano wspaniałe atrakcje takie jak wirtualna strzelnica czy warsztaty z doświadczeniami a spółka Jagrol postanowiła przybliżyć uczestnikom zawód rolnika.

11 maja spółkę Jagrol odwiedziła nietypowa jak dotąd wycieczka szkolna, ponieważ uczestnikami byli nie tylko okoliczni uczniowie, ale także ich zagraniczni goście, czyli mieszkańcy Litwy, Czech i Portugali. Spotkanie w tak różnorodnym gronie było możliwe dzięki trwającemu w szkole podstawowej w Kamionkach projektowi Erasmus+ „Od tradycji do innowacji”. Prezes Zarządu Jagrol, Paweł Kaczmarek, oprowadził wycieczkę przedstawiając działalność firmy. Opowiadał między innymi o procesach produkcyjnych, maszynach jakie są wykorzystywane w codziennej pracy i zastosowanych innowacjach technologicznych, wtrącając przy tym wiele ciekawostek rolniczych i dotyczących samej spółki. Krótko mówiąc, firma Jagrol idealnie wpasowała się w temat projektu, a samo spotkanie należało do wyjątkowo udanych.

W terminie od 16 do 19 maja, grupa uczniów z Technikum Weterynaryjnego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach gościła w Głubczycach, biorąc udział w szkoleniu z inseminacji bydła organizowanym przez Top Gen. To już kolejny raz, gdy uczniowie tej szkoły biorą udział w takim szkoleniu. Młodzież z zapałem chłonęła informacje, które przekazywali im prowadzący, ale również sama wykazała się szeroką wiedzą branżową. Ostatecznie egzaminy zostały zdane z bardzo dobrymi wynikami. Liczymy na udział uczniów w kolejnych edycjach kursów inseminacji.

23 maja spółka Jagrol uczestniczyła wraz z Zespołem Szkół Rolniczych w Targach Pracy, Rzemiosła i Edukacji w ramach Sejmików Kultury i Nauki. Przedsięwzięcie miało na celu nawiązanie bezpośredniego kontaktu firm z potencjalnymi kandydatami do pracy, przedstawienie ofert edukacyjnych szkół ponadgimnazjalnych oraz firm szkoleniowych. Uczestnictwo w Targach stanowiło dobrą okazję do zaprezentowania przedsiębiorstwa oraz przybliżenia charakteru i różnorodności działalności spółki.

W czerwcu rozstrzygnęliśmy konkurs pt. „Przygotowanie koncepcji przestrzennego zagospodarowania terenu przyległego do Centrum Dydaktycznego Spółki Top Farms Głubczyce w Bogdanowicach Kolonii”, który był skierowany do młodzieży kształcącej się na kierunku Architektura Krajobrazu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szefera w Głubczycach. Konkurs ten był owocem współpracy Top Farms Głubczyce i ZSCKR w Głubczycach, przy wsparciu nauczycieli oraz opiekuna praktyk. Założeniem projektu było, aby w ramach zajęć projektowych uczniowie mieli możliwość pracy na istniejącym obiekcie i zdobyli praktyczną wiedzę na temat rzeczywistych problemów związanych z procesem projektowania począwszy od inwentaryzacji przez tworzenie koncepcji i projektowanie. Dzięki temu młodzież uczestnicząca w konkursie nabyła kolejne doświadczenia.

29 września, spółka Jagrol wzięła udział w wydarzeniu Kórnickie Dni Nauki, w trakcie którego dzieci ze szkół podstawowych miały okazję posłuchać prezentacji na temat rolnictwa 4.0. Zootechnik Michał Rybak, który na co dzień pracuje na fermie krów w Szczodrzykowie, przedstawił temat robotyzacji w dziale produkcji zwierzęcej. Omówił specyfikę branży, opisując nowe technologie, które coraz częściej wykorzystywane są na rynku. Młodzież wykazała duże zainteresowanie tym zagadnieniem oraz zadawała ciekawe i wnikliwe pytania. Następnego dnia miała miejsce wizyta w dziale ziemniaka. Dzieci mogły poznać techniki uprawne, proces składowania oraz działanie elektronicznego ziemniaka, który wzbudził niemałe zainteresowanie.

W zeszłym roku spółka Jagrol postanowiła również zaprezentować w okolicznych przedszkolach jak wygląda praca w gospodarstwie. Głównym prowadzącym był Paweł Kaczmarek, który wybrał się w odwiedziny między innymi do okolicznego przedszkola „Kolorowe pole” w Dachowej. Wizyta przedstawicieli Jagrol była ciekawym wydarzeniem dla całej grupy przedszkolnej a wysoka aktywność dzieci została nagrodzona podarunkami powstałymi w naszych gospodarstwach.

Na koniec warto dodać, że z roku na rok wzrasta także zapotrzebowanie na wycieczki w celu zwiedzania gospodarstw Grupy Top Farms. W 2022 roku spółka Jagrol przyjęła łącznie 410 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nie tylko produkcja czy zbiór ziemniaków ale również cielaki z produkcji zwierzęcej. Jako, że przygotowania do takich wizyt są bardzo pracochłonne i wymagają niemałego zaangażowania, cieszymy się niezmiernie, że otrzymujemy wiele wyrazów uznania. Liczymy na kolejne odwiedziny, w trakcie których będziemy mogli przybliżyć dzieciom pracę w rolnictwie.

Mała Akademia Top Farms wróciła z warsztatami

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID -19 ruszyła ze swoim programem „Mała Akademia Top Farms”. Nasi edukatorzy odwiedzili przedszkole Karuzela w Czempiniu. W przeprowadzonych, w formie pogadanki, prostych eksperymentów i zabaw udział wzięło około 120 dzieci w wieku 2,5 do 7 lat wraz z opiekunami. Mali słuchacze mieli okazję dowiedzieć się czym zajmuje się Grupa Top Farms, co produkuje, czym jest rolnictwo regeneratywne i jak ważne jest dla nas środowisko naturalne.

Bee TOP

Od czerwca 2022 roku, w spółce Jagrol zagościło 5 rodzin pszczelich. Ich głównym opiekunem jest Paweł Kaczmarek. Rozpoczął on swoją przygodę z pszczelarstwem dzięki wsparciu Błażeja Binkowskiego, Dyrektora działu mechanizacji w Top Farms Wielkopolska, który zajmuje się tym rzemiosłem hobbystycznie. Dzięki tej współpracy pszczoły mogą liczyć na właściwą opiekę. Zostały one odpowiednio przygotowane do zimowli, dzięki czemu jest im łatwiej zmierzyć się z trudnymi, zimowymi warunkami. Teraz wyczekujemy wiosny, z nadejściem której Panowie podejmą odpowiednie działania, które będą ukierunkowane na pomoc pszczelim rodzinom oraz przyspieszenie ich rozwoju.

Grupa Top Farms pomaga uchodźcom z Ukrainy

W obliczu trwających wydarzeń związanych z agresją Rosji na Ukrainę, także Grupa Top Farms nie pozostała obojętna i wsparła naszych ukraińskich przyjaciół. Dzięki zaangażowaniu wszystkich Zarządów naszych spółek, pracownicy zorganizowali zbiórki najpotrzebniejszych artykułów oraz rozpoczęli współpracę z władzami lokalnymi w celu koordynacji pomocy dla osiedlających się coraz liczniej emigrantów. Dodatkowo, na znak solidarności, już w pierwszych dniach wojny w naszym logo pojawiły się barwy Ukrainy.

Spółka Top Farms z siedzibą w Poznaniu wsparła finansowo organizacje charytatywne, które działają zarówno w Polsce jak i na Ukrainie. Pomagała również w załatwianiu formalności, by ułatwić obywatelom Ukrainy uzyskanie numeru PESEL i adaptację do nowych warunków życia.

W Top Farms Głubczyce, w ekspresowym czasie, służbowe mieszkania zostały dostosowane do potrzeb rodzin uciekających ze swoich domów przed wojną a zaangażowanie pracowników pozwoliło na zebranie dużej ilości żywności, odzieży, wody, zabawek, artykułów chemicznych i higienicznych, środków medycznych, pościeli, kocy i wielu innych potrzebnych rzeczy. Pracownicy spółki, solidaryzując się z Ukrainą, oddali również krew, która podczas wojny jest wyjątkowo cenna.

Spółka Agro-Fundusz Mazury również przyłączyła się do działań pomocowych. W związku z napływem coraz większej ilości uchodźców zapewniła schronienie kilku rodzinom a dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Mali Wielcy Ratownicy do Ukrainy pojechała karetka wyposażona w agregat prądotwórczy. Dodatkowo Związek Ukraińców w Polsce otrzymał wodę, żywność i środki medyczne.

Zlokalizowane na terenie Wielkopolski spółki Top Farm Wielkopolska, Jagrol i Książ-Rol zjednoczyły swoje siły w działaniach pomocowych, oferując uchodźcom zakwaterowanie, przysposabiając w tym celu mieszkania należące do zasobów spółek. Pracownicy w tym czasie wykazali się ogromnym sercem i własnoręcznie przygotowywali mieszkania w tym naprawiali usterki, sprzątali, wnosili i skręcali meble. Wyposażenie w dużej mierze udało się pozyskać z darów a pracownicy wsparli zbiórki na terenie spółek. Zorganizowano również zbiórki w lokalnych instytucjach.

 

Ta strona używa plików cookies do prawidłowego działania i monitorowania. W każdej chwili możesz zmienić swoją decyzję dotyczącą plików cookies lub wyłączyć/usunąć je w ustawieniach przeglądarki. Szczegóły związane z wykorzystywanymi plikami cookies i zasadami prywatności zawiera Polityka prywatności i cookies dostępna TUTAJ.