Aby doszło do zapylenia, rośliny muszą wymienić się pyłkiem. Oczywiście zdolność przemieszczania się roślin jest ograniczona, dlatego nauczyły się one wykorzystywać m.in. wiatr, wodę czy zwierzęta do przenoszenia ziaren pyłku między sobą. Ale jak nakłonić owada do takiej współpracy?
Odpowiedź jest prosta - dać coś w zamian.
W ten sposób doszło do współpracy między roślinami a owadami, w której pszczoły pożywiając się nektarem na kwiatach, przenoszą między nimi pyłek umożliwiając zapylenie roślin prowadzące do zapłodnienia i powstania owocu.
Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (w skrócie: FAO) 100 gatunków roślin uprawnych zapewnia około 90% żywności na całym świecie. Jednocześnie, aż 75 z nich wymaga zapylania przez pszczoły. Dlatego w czerwcu 2022 roku, w spółce Jagrol zagościło 5 rodzin pszczelich. Ten kto zajmuje się pszczelarstwem wie, że pszczoły są wymagające. Nasz zespół pracowników zaangażował się w działanie i z entuzjazmem uczył się pszczelarstwa. Nasze pszczele rodziny bardzo dobrze rozwijały się w okresie lata i jesieni.
Zima jest ciężkim okresem dla każdego pszczelarza. Często w tym okresie występują liczne choroby pszczół, jednocześnie nie dając możliwości przeciwdziałania ich skutkom. Leczenie, ułożenie gniazda i zakarmianie to obowiązkowe czynności, które niewłaściwie wykonane mogą spowodować straty w rodzinach pszczelich. Teraz wyczekujemy wiosny, która rozpocznie się wraz z pierwszymi oblotami. Po zimowli w pierwszej kolejności sprawdza się stan pokarmu w ulach, czyści dennice oraz szacuje siłę rodziny. Jest to czas, kiedy możemy wspomóc rodziny oraz przyśpieszyć ich rozwój podając ciasto, a także w przypadku słabej kondycji rodzin połączyć je razem.
Będziemy na bieżąco relacjonować rozwój naszej pasieki. Do zobaczenia wiosną.